Jezero Batur a Vulkán Batur

22.01.2010 10:28

Jezero Batur a sopka Batur

Baturská oblast leží v severovýchodní části ostrova Bali. Oblast vznikla před několika tisíci lety výbuchem sopky. Jezero, které vzniklo na dně kráteru, dostalo název Batur podle hory tyčící se nad ním. Nádherný výhled na toto jezero a na horu se naskýtá z vesnice Penelokan na okraji kráteru. Z této obce vede silnice dolů k jezeru do kráteru. Obyvatelé ostrova věří, že v jezeře sídlí bohyně Déví Danu, a tak je jezero pro Balijce velmi posvátné.

Na dně kráteru je několik vesnic. Ve vesnici Tirta Sanjiwani jsou horké prameny, v nichž je možné se vykoupat. Vesnici Trunyan obývají původní obyvatelé Bali, kteří žijí dosud velmi tradičním způsobem, odmítli totiž změny, které s sebou přinesla majapahitská invaze v roce 1343. Zachovávají mnoho prastarých zvyků, nejzvláštnější je způsob pohřbívání. Těla zemřelých umísťují do jam, přikrývají je kouskem látky a bambusovou stříškou a nechají je rozpadnout se na vzduchu. Dnes je tato vesnice jednou z největších atrakcí na ostrově. Do vesnice je přístup možný jen pěšky nebo lodí.

Všechny vesnice na dně kráterů slouží jako základny pro výstup na horu Batur. Hora je aktivní sopkou, její výška je 1714 m.n.m. a má čtyři krátery. Cesty na vrchol jsou špatně rozpoznatelné, je lepší si najmout průvodce, kteří se turistům sami nabízejí.

Zpět
www.surf-bali.cz