Balijský nový rok NYEPI - Ogo Ogo

16.03.2010 02:41

Balijský nový rok - Nyepi

NYEPI - Balijský nový rok 1928 tentokrát 16.3.2010

Balijci mají svůj kalendář a příchod nového roku oslavují pěkně po balijsku. Je plný bohů a ceremonií, tak jak se na Bali sluší a patří.

Podstata spočívá ve vyhánění zlých duchů a bohů z ostrova. Je to největší balijsko-hinduistický svátek a provozuje se pouze na Bali. Při této příležitosti na Bali přijíždějí lidé z celého světa.

Jeden z obřadů je i zametání a pálení nepořádku (listí a všeho co se na zahradě či pozemku nachomejtne) přede dveřmi nebo před vchodem na pozemek. Balijci vyrábějí ku příležitosti Nyepi [čti ňepi] i obrovské vyobrazení zlých duchů a démonů nazývaných Ogo ogo, jsou to několikametroví "strašáci" nejrůznějšího provedení, vyrobení z bambusu palem, papíru a textilu, kolikrát nasvíceni a nádherně ozdobeni. Při večerní ceremonii pak skupinky mužů a chlapců nesou svého démona po ulici v hlavním průvodu a předvádějí s ním strašidelný tanec. Ženy a dívky jsou přitom nádherně načinčané a namalované a doprovázejí v průvodu démona, k němu se přidá i mužská gamelanová hudba (hromada muzikantů s bicími nástroji, především různé gongy a xylofony, společně vytvářejí neskutečný zvuk). Démoni ve větších místech i soutěží (např. v Kutě, je to tam už spíš atrakce pro turisty).

V menších vesnicích mají Balijci démona jen jednoho nebo dva, nebo taky žádného, je to dost nákladná sranda. Na to, že každý z nich skončí na břehu moře upálen a shozen do moře hned druhý den.  Do půlnoci se bujaře oslavuje, hraje gamelan, všichni jsou svátečně ustrojeni, prostě nádhera.

Po půlnoci ovšem nastane naprosto zásadní zlom.
Od půlnoci totiž celý ostrov naprosto "vymře". Kdyby se totiž zlí bohové, kteří byli vyhnáni z ostrova chteli vrátit, zjistí že je ostrov prázdný. Všichni balijci, všichni nebalijci, hinduisté, muslimové, katolíci i bezvěrci jsou totiž 24 hodin zalezlí doma. Nesmí se vycházet z domova (ani hotelu), nesmí se svítit, nesmí se hlučet, nesmí se prostě vůbec nic. Venku nejezdí auta, všechno (opravdu všechno!) je zavřené nefunguje dokonce ani mezinárodní letiště. Toto je Svátek ticha (Silence day). Pořádek hlídá hinduistická policie a narušitele nekompromisně trestá. Je zajímavé jakou sílu tento ostrov má. Tento svátek respektují všichni co na ostrově zůstanou nehledě na vyznání. Komu se to nelíbí ať si prdel políbí a může odjet na 2 dny třeba na sousední muslimský Lombok, kde se nic podobného neslaví, nebo na Jávu.

Balijské
děti ve svátečním

 

 

Zpět
www.surf-bali.cz