Pravidla badmintonu

 

Pravidla badmintonu

Badmintonové hřiště

Badmintonový
kurt

Při badmintonu musíme rozlišovat kurt na dvouhru a na čtyřhru. Dvouhrový kurt je 5,18m široký a 13.40m dlouhý. Kurt na čtyhru má shodný rozměr na délku, odlišná je šířka, čtyřhrový kurt je široký 6,10m. Horní okraj sítě je vzdálen od povrchu dvorce 1,55 metru.

Ve školních tělocvičnách lze obvykle vyznačit několik kurtů na badminton.

Hra
Cílem hry je umístit míč přes síť do pole tak, aby jej soupeř nezasáhl (nebo se dotkl soupeře či jeho oděvu). Chybou je tedy, pokud míč spadne do sítě nebo mimo pole soupeře. Míč, který dopadl na čáru, se hodnotí jako dobrý. Situace, kdy se míček dotkne sítě a skončí na straně soupeře, takzvané “prasátko”, je v badmintonu povolena (i při podání).

Míček

Badminton se hraje míčkem, který je vyroben z pravého husího peří (na jeden je zapotřebí 16 brk), Míček váží 5,5 gramu. Délka per musí být jednotná v rozmezí od 65mm, měřeno od konce pera k horní části základny

Počítání
Všechny disciplíny se podle nového systému hrají na dva vítězné sety do 21 bodů a hráč, který vyhrál výměnu, vždy získává bod; opouští se tedy pravidlo o ztrátování. Za stavu 20-20 se pokračuje ve hře, dokud jeden z hráčů nezíská 2 body po sobě, ovšem pokud skóre dosáhne stavu 29-29, vítězí hráč, který dosáhne 30. bodu.

Badminton je  sport, kde se hraje pět disciplín:
- dvouhra mužů
- dvouhra žen
- čtyřhra mužů
- čtyřhra žen
- smíšená čtyřhra

Kompletní pravidla badmintonu jsou ke stažení ze stránek ČBaS kliknutím zde:

Pravidla badminton verze 4.1

www.surf-bali.cz